PowerBass ASA3-400.1 - 400 Watt x 1 @ 2-Ohm Amplifier
Shop All: PowerBass
No reviews yet Write a Review
SKU:
ASA3-400.1
Condition:
New
Description
PowerBass ASA3-400.1 400W RMS @ 2Ω MONO BLOCK CLASS A/B AMPLIFIER
Features -
• 400 Watt High Efficiency Class A/B Design
• 2-OHM Stable Mono Block Amplifier
• PWM MOSFET Power Supply
• Low Level RCA Input/Low Level RCA Pass Through Output
• Remote Soft Delay Turn On/Off Circuit
• Variable Low Pass Electronic Crossover
• Variable 12dB Bass Boost EQ
• Variable Gain Control
• Wired Secondary Remote Gain Control Included
• Switchable Logo Back Lighting
Specifications -
• Selectable Subwoofer EQ: 0-18 dB Gain @ 45Hz
• Inputs: RCA Input/RCA Pass-Through Output
• Equalization Boost/Cut: 0 - 18 dB @ 45 Hz
• Power Supply: Unregulated PWM
• 4-ohm Power: 200 watts x 1
• 2-ohm Power: 400 watts x 1
• Subwoofer EQ Frequency: 45 Hz
• Variable Subwoofer EQ: 0 - 18 dB
• Low-Pass Crossover Freq: 40 Hz - 250 Hz
• Peak Power: 800 watts
• Crossover Slope: 12 dB
• Dimensions (in Inches): 13.7" x 8.3" x 2.3"
• Input Sensitivity: 0.25 V - 6.0 V
• S/N Ratio: >94 dB
• Output Power (14.4 V) @ 4 ohm: 200 watts x 1
• Output Power (14.4 V) @ 2 ohm: 400 watts x 1
• Channels (mono): 1
• Frequency Response: 20 Hz - 22 kHz
Extra Information
Brand:
PowerBass
Weight:
9.30 LBS
UPC:
Bundle:
No
Feature 1:
Feature 2:
Third generation of ASA-Series amplifiers have a narrower footprint for installation versatility.
Feature 3:
Feature 4:
Feature 5:
User-friendly features like a variable bass boost control with 18 dB of boost at 45 Hz to give you more output from your subwoofers.